REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 258 W WARSZAWIE
- Świetlica czynna jest w godzinach od 700 do 1730. Rodzice zobowiązani są do terminowego odbierania dzieci.
- W pierwszej kolejności do świetlicy przyjmowane są dzieci z klas I-III.
- Warunkiem przyjęcia dziecka do świetlicy jest złożenie wypełnionej karty zapisu.
- Rodzice zobowiązani są pisemnie powiadomić wychowawców o ewentualnej zmianie adresu, numeru telefonu lub osób wskazanych do odbioru dziecka.
- Uczestników świetlicy obowiązuje codzienne zgłaszanie się do wychowawcy (w momencie przyjścia do świetlicy i przed wyjściem do domu).
- Wychowawcy świetlicy przejmują opiekę nad dzieckiem od momentu, w którym zgłosi ono swoją obecność u wychowawcy.
- Dziecko przyjmowane do świetlicy powinno być zdrowe. W przypadku choroby dziecka w trakcie jego pobytu w świetlicy rodzice (prawni opiekunowie) niezwłocznie odbierają dziecko ze świetlicy.
- Ze świetlicy dzieci odbierają rodzice lub osoby upoważnione przez nich na piśmie (w karcie zgłoszenia do świetlicy).
- Rodzice/opiekunowie mogą pisemnie upoważnić jednorazowo do odbioru dziecka inną osobę niż wymienione w karcie zgłoszenia.
Upoważnienie musi zawierać dane osoby upoważnionej (imię i nazwisko, numer i seria dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej), datę oraz czytelny podpis rodzica. - Dzieci 7 - letnie mogą być odbierane przez osoby, które mają zdolność do czynności prawnych (w myśl Kodeksu cywilnego osoby powyżej 13 lat). Rodzic składa pisemne oświadczenie, że przyjmuje na siebie całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka podczas jego powrotu do domu.
- Dzieci poniżej 7 roku życia nie mogą być odbierane prze osoby niepełnoletnie ani samodzielnie opuszczać świetlicy nawet na pisemny wniosek rodziców.
- Zgoda rodziców na samodzielne wyjście dziecka ze świetlicy udzielana jest na pisemny wniosek rodziców/ opiekunów dzieciom, które ukończyły 7 lat.
Upoważnienie musi zawierać: datę, dokładną godzinę wyjścia, określenie czy upoważnienie dotyczy jednego dnia czy konkretnego dłuższego czasu oraz datę i czytelny podpis rodzica.
Rodzic składa pisemne oświadczenie, że przyjmuje na siebie całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka podczas jego samodzielnego powrotu do domu. - Osoba upoważniona do odbioru dziecka ze świetlicy powinna posiadać przy sobie dowód tożsamości (w przypadku ucznia legitymację szkolną) i na żądanie pracowników świetlicy okazać go.
- Rodzice /prawni opiekunowie/ nie mają możliwości telefonicznego upoważnienia do odbioru dziecka ze świetlicy ani polecenia dziecku samodzielnego powrotu do domu.
- Życzenie jednego z rodziców/opiekunów prawnych, co do braku zgody na odbiór dziecka przez drugiego z rodziców/opiekunów prawnych jest respektowane wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. Dokument ten przechowuje się wraz z kartą zgłoszenia dziecka do świetlicy.
- Dzieci nie będą wydawane osobom, których stan wskazuje na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających. W takiej sytuacji powiadamiany jest inny upoważniony członek rodziny lub Patrol Szkolny.
- W przypadku nieodebrania dziecka ze świetlicy o godzinie 1730 wdrażane jest postępowanie zgodne z procedurą.
- Uczeń, którego zachowanie zagraża bezpieczeństwu innych dzieci może być usunięty z listy uczestników świetlicy zgodne z procedurą.
- Za wartościowe rzeczy przynoszone przez dzieci (np. pieniądze, komórki, zabawki) wychowawcy świetlicy nie biorą odpowiedzialności (rzeczy te można oddać wychowawcom do przechowania).
- Za celowo wyrządzone szkody w świetlicy szkolnej odpowiedzialność materialną ponoszą rodzice (opiekunowie).
- Zajęcia świetlicowe odbywają się według planu pracy świetlicy. Świetlica jest terenem pracy opiekuńczo-wychowawczej i dydaktycznej.
- Podczas pobytu w świetlicy wychowawcy podejmują wszelkie decyzje odnośnie zajęć.
- Wychowawcy świetlicy mają wpływ na ocenę z zachowania dziecka.
- Świetlica ściśle współpracuje z dyrekcją szkoły, wychowawcami klas, rodzicami, pedagogiem, psychologiem oraz pielęgniarką.